Chory przebywający w domu ma prawo do 5 rodzajów świadczeń medycznych finansowanych z Narodowego Funduszu Zdrowia. Są to:
1. OPIEKA LEKARZA PODSTAWOWEJ OPIEKI ZDROWOTNEJ (POZ)
Każdy, kto złożył deklarację wyboru lekarza POZ ma prawo do domowych wizyt lekarskich – w swoim domu lub innym miejscu zamieszkania. Wizyta może być zaplanowana lub nie. Jej celem jest ocena stanu zdrowia pacjenta i udzielenie mu niezbędnej pomocy medycznej.
Wizyta domowa lekarza POZ jest szczególnie ważna w przypadku, gdy pacjent nie może lub nie jest w stanie udać się do przychodni, a stan jego zdrowia się pogorszył. Szczególnie z takich wizyt mogą korzystać osoby starsze, niepełnosprawne i mieszkańcy odległych miejscowości.
Podczas wizyty domowej lekarz POZ w zależności od potrzeb pacjenta:
2. OPIEKA PIELĘGNIARKI ŚRODOWISKOWEJ
Poza deklaracją wyboru lekarza każdy może dokonać wyboru tzw. pielęgniarki środowiskowej. Jest odpowiedzialna za prowadzenie i przestrzeganie zleconej przez lekarza POZ opieki nad osobami starszymi, niepełnosprawnymi i chorymi w ich miejscu zamieszkania. Deklarację składa się w wybranej przez siebie przychodni POZ lub na Internetowym Koncie Pacjenta.
Opieka pielęgniarki środowiskowej obejmuje:
Usługi pielęgniarki środowiskowej są dla chorych w stanach poszpitalnych lub ze schorzeniami przewlekłymi, którzy wymagają systematycznych świadczeń pielęgniarskich. Osoby te nie mogą jednocześnie korzystać ze świadczeń opieki długoterminowej stacjonarnej.
3. PIELĘGNIARSKA DOMOWA OPIEKA DŁUGOTERMINOWA
Świadczenie przeznaczone dla przewlekle chorych przebywających w domu, którzy nie wymagają leczenia szpitalnego, ale potrzebują systematycznej, intensywnej opieki pielęgnacyjnej. W tzw. Skali Barthel mają 40 punktów lub mniej.
Do objęcia opiekę potrzebne jest ważne skierowanie od lekarza POZ lub lekarza specjalisty (posiadającego umowę z NFZ) i ocena stanu chorego według tzw. Skali Barthel (wystawiona przez lekarza lub pielęgniarkę POZ oceniająca samodzielność chorego w codziennych czynnościach higienicznych i życiowych).
Pielęgniarska domowa opieka długoterminowa obejmuje:
Zakres wsparcia dla chorego pielęgniarka ustala się na pierwszej wizycie domowej.
Jeśli szukasz pielęgniarskiej domowej opieki długoterminowej ZOBACZ TUTAJ.
4. FIZJOTERAPIA W WARUNKACH DOMOWYCH
Przeznaczona dla pacjentów, którzy ze względu na brak możliwości samodzielnego poruszania się, nie mogą dotrzeć do placówki rehabilitacyjnej. Skierowanie na fizjoterapię domową wystawia lekarz POZ lub inny specjalista (posiadający umowę z NFZ). Plan rehabilitacji fizjoterapeuta ustala na pierwszej wizycie domowej.
Zabiegi fizjoterapii w domu chorego udzielane są:
W roku kalendarzowym chory ma prawo do 80 dni zabiegów. W trakcie jednej wizyty rehabilitant może wykonać do 5 zabiegów
UWAGA: Rehabilitacja w warunkach domowych nie może być łączona ze świadczeniami hospicjum domowego. (W zespole hospicjum domowego jest również fizjoterapeuta.)
Rehabilitację w warunkach domowych na terenie powiatu pszczyńskiego świadczą:
Pełny wykaz placówek oraz czas oczekiwania: ZOBACZ TUTAJ.
WSPIERAJ TAK GODNE MIEJSCE, JAK HOSPICJUM
NASZE KONTO: 03 1020 2528 00000702 0015 2728
DZIAŁAMY DZIĘKI TWOIM DAROWIZNOM!
Nieprzerwanie od 23 lat profesjonalnie opiekujemy się każdym powierzonym nam pacjentem
MAMY CERTYFIKAT ISO 9001:2015
Nasi patroni i partnerzy:
Sprawozdania: