16 kwietnia 2021

Z pandemią w tle. 21 rok działalności hospicjum w Pszczynie

Hospicjum św. Ojca Pio w Pszczynie na walnym zgromadzeniu członków podsumowało 21 rok działalności. 2020 rok był ogromnym wydarzeniem w historii całego świata ze względu na pandemię COVID-19, odbił swoje piętno na życiu każdego człowieka, był także rokiem pełnym wyzwań dla hospicjum.

Mimo bardzo napiętej sytuacji hospicjum na ani jeden dzień nie zawiesiło swojej działalności.
W najtrudniejszych tygodniach epidemii hospicjum starało się zabezpieczyć wszystkie potrzeby chorych i służyć pomocą ich najbliższym. W domach, w których obowiązywała kwarantanna korzystano z hospicyjnych teleporad i konsultacji. Personel medyczny hospicjum docierał wszędzie gdzie było to potrzebne, zachowując ostry reżim sanitarny.
Ze względu na ograniczoną dostępność przychodni i szpitali do hospicjum kierowano jeszcze więcej chorych niż dotychczas. Miesięcznie było to ponad 105 osób – 60 chorych nowotworowych i około 45 osób starszych niesamodzielnych (więcej o naszych projektach unijnych znajdziesz TU). Taka sytuacja wymagała dodatkowych zatrudnień specjalistów. Zmieniły się także warunki pracy, niebagatelnie zwiększyły zakupy środków ochrony i dezynfekcji. Zmiany w warunkach pracy, nowe zatrudnienia, zwiększenie liczby chorych i wzrost cen znacząco zwiększyło koszty działalności. Jednocześnie trzykrotnie zmniejszyły się wpływy hospicjum z kwest, zbiórek i innych akcji społecznych.

W 2020 roku pomoc  od Hospicjum św. Ojca Pio w Pszczynie otrzymało 179 chorych nowotworowych oraz 150 osób starszych z wieloma chorobami  współistniejącymi.  Chorzy w zależności od swojego stanu przebywali pod opieką hospicjum od kilku dni do wielu miesięcy. Opiekę nad każdym chorym sprawował wielostronny zespół doświadczonych specjalistów, wykorzystujących najlepsze praktyki. Z opieki hospicjum korzystali mieszkańcy całego powiatu pszczyńskiego, jak również z sąsiednich Czechowic-Dziedzic (ponieważ tamtejsze hospicjum wycofało się z działalności) i z powiatu bieruńsko-lędzińskiego.

Zespoły zajmujące się chorymi regularnie spotykały się na cotygodniowych zebraniach konsultacyjnych, na których omawiano bieżącą sytuację u każdego chorego. Członkowie zespołów brali także udział w licznych szkoleniach podnoszących wiedzę i umiejętności z zakresu medycyny, psychologii, psychoonkologii, fizjoterapii. W sumie przeprowadzono aż 33 szkolenia (ok. 3 szkoleń miesięcznie).

Niestety pandemia spowolniła prace wykończeniowe i instalacyjne w „Domu Ojca Pio”, ponieważ cały swój wysiłek i środki hospicjum skierowało na rosnące potrzeby w opiece nad chorymi. Pandemia nie oszczędziła także wykonawców, którzy zmagali się z problemami związanymi z nieobecnością pracowników czy opóźnieniami w zamówieniach materiałów. Mimo wielu trudności udało się jednak przeprowadzić kolejne prace związane z ogrzewaniem i bezpieczeństwem przeciwpożarowym, zakupiono drzwi wewnętrzne, wykładziny, gresy i kafelki, wykonano dokumentację  projektową oszczędnego oświetlenia i aranżacji wnętrz.
W ciągu 5 lat budowy pierwszej części kompleksu hospicyjno-opiekuńczego pn. „Dom Ojca Pio” hospicjum przeznaczyło na ten cel prawie 3 mln zł. Do zakończenia wybudowanego dziennego ośrodka dla seniorów i przychodni potrzeba jeszcze 1,5 mln zł.

Ważną działalnością hospicjum jest Wypożyczalnia sprzętu medycznego i rehabilitacyjnego. W minionym roku ponad 350 razy wypożyczono specjalistyczne łóżka. Do innych najczęściej pożyczanych sprzętów należały materace przeciwodleżynowe, wózki dla niepełnosprawnych, chodziki, krzesełka toaletowe i podnośniki. Ze względu na wzrastające zapotrzebowanie na koncentratory tlenu hospicjum zdobyło środki na zakup siedmiu tego typu urządzeń. Obecnie wypożyczalnia hospicjum dysponuje 43 koncentratorami tlenu, tak bardzo potrzebnymi w dobie epidemii.

Na zakończenie warto podkreślić, że celem hospicjum jest niesienie wszechstronnej pomocy choremu, ale także jego najbliższym. Choroba wpływa na funkcjonowanie całych rodzin, misją hospicjum jest ustalenie potrzeb i otoczenie pomocą całego domu  w zakresie medycznym, psychologicznym i duchowym.  Hospicjum kolejny rok zarządzane było według wysokich standardów i wdrożonych metodyk potwierdzonych certyfikatami ISO 9001 i Forum Hospicjów Polskich. Udzielanie pomocy w tak wielu obszarach i w tak wielu miejscach powiatu jednocześnie (a nawet poza nim) wymaga pracy i współdziałania wielu ogromnie zaangażowanych ludzi, bardzo dobrej jej organizacji i optymalizacji wydatków.

Rok 2021 jest kolejnym, w którym praca hospicjum musi odbywać się w zaostrzonych warunkach sanitarnych. Jako grupa zawodowa najwyższego ryzyka hospicjum otrzymało szybką możliwość szczepień dla pracowników i wolontariuszy (grupa zero). Większość uprawnionych skorzystała z tej możliwości w imię odpowiedzialności  za chorych, którym niesie pomoc oraz ograniczając rozprzestrzenianie się wirusa, który dezintegruje tak wiele obszarów życia społecznego.

icon

PRZEKAŻ DAROWIZNĘ

WSPIERAJ TAK GODNE MIEJSCE, JAK HOSPICJUM

NASZE KONTO: 03 1020 2528 00000702 0015 2728

DZIAŁAMY DZIĘKI TWOIM DAROWIZNOM!
Nieprzerwanie od 23 lat profesjonalnie opiekujemy się każdym powierzonym nam pacjentem

MAMY CERTYFIKAT ISO 9001:2015

Nasi patroni i partnerzy:

Zapisz się do newslettera

Wolontariat

Ty też możesz być wolontariuszem

Dowiedz się więcej