17 września 2024

Hospicjum św. Ojca Pio w Pszczynie działa już 25 lat. Ćwierćwiecze jest okazją do uroczystego spotkania osób, którym bliska jest hospicyjna idei niesienia całościowej i profesjonalnej pomocy chorym i ich rodzinom.

W 1999 roku historię pszczyńskiego hospicjum rozpoczęła grupa pragnąca nieść pomoc chorym pozostającym w domach po zakończeniu leczenia choroby nowotworowej. Dzięki otwarciu biura w  lokalnej parafii rozpoczęto organizację wizyt domowych wśród cierpiących, zapewniając im wsparcie medyczne, psychologiczne i duchowe. Inicjatywie sprzyjał ówczesny rozwój polskich hospicjów pozarządowych naśladujących współczesny brytyjski ruch hospicyjny, a jednocześnie sięgający po spuściznę poprzedników z Polski i ze świata – Ojca Pio, Świętego Kamila, brata Alberta Chmielowskiego, pielęgniarkę Hannę Chrzanowską.

Pszczyńskie hospicjum jest wieloletnim członkiem Forum Hospicjów Polskich. Jest podmiotem leczniczym i organizacją pożytku publicznego. Bierze udział w konkursach o środki z budżetu państwa, w tym z Narodowego Funduszu Zdrowia oraz z Unii Europejskiej, aby zapewnić chorym opiekę bezpłatną i świadczoną przez doświadczonych specjalistów – lekarzy, pielęgniarki, fizjoterapeutów, psychologów i opiekunki. Od 2017 hospicjum rozwija usługi związane z pomocą opiekuńczą i medyczną dla niesamodzielnych seniorów. W 2023 r. organizacja otworzyła pierwszy w powiecie pszczyńskim Dom Dziennego Pobytu dla Osób Starszych. Obecnie hospicjum opiekuje się jednocześnie ponad 140 chorymi zarówno w zaawansowanym stanie choroby nowotworowej, jak i seniorami wymagającymi wsparcia w codziennym funkcjonowaniu. Ważnym aspektem działalności jest organizacja i koordynacja wolontariatu wśród osób dorosłych, permanentne szkolenia pracowników i wolontariuszy, wielokierunkowe wsparcie rodzin chorych, a także prowadzenie wypożyczalni sprzętu medycznego i rehabilitacyjnego.

23 września (poniedziałek) spotkanie jubileuszowe rozpocznie msza święta dziękczynna (godz. 12.00) pod przewodnictwem biskupa pomocniczego archidiecezji katowickiej, ks. Marka Szkudło w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Pszczynie i Matki Bożej Częstochowskiej.

W tym wyjątkowym dniu będziemy z wdzięcznością wspominać wszystkich tworzących hospicjum. Chcemy także przybliżyć naszą organizację, szczególnie jej codzienną pracę, pracowników, wolontariuszy i ideę, która nas łączy – mówi Teresa Buczak, prezes Hospicjum św. Ojca Pio w Pszczynie.

PRZEKAŻ DAROWIZNĘ

WSPIERAJ TAK GODNE MIEJSCE, JAK HOSPICJUM

NASZE KONTO: 03 1020 2528 00000702 0015 2728

DZIAŁAMY DZIĘKI TWOIM DAROWIZNOM!
Nieprzerwanie od 23 lat profesjonalnie opiekujemy się każdym powierzonym nam pacjentem

MAMY CERTYFIKAT ISO 9001:2015

Nasi patroni i partnerzy:

Ty też możesz być wolontariuszem